top of page
  • Yazarın fotoğrafıkecgym

Koşu bandı yağlama nasıl yapılır

Koşu bandı yağlama, gerçekten ama gerçekten koşu bandınızın ömrünü ve sorunsuz kullanmanızı sağlayan en önemli unsurdur. Koşu bandı yağı kesinlikle silikon olmalıdır. Burası çok ama çok önemli ve hiç bir yerde bu bilgiyi bulamazsınız. Her silikon yağ uygun değildir. Silikon yağlarının inceden kalına doğru yükselen bir skalası vardır. Piyasada silikon mu, silikon tamam diyerek satılan çok fazla yanlış ürün vardır. Kullanılacak silikonun numarası cs100 olmalıdır. daha kalın yağ bantta tutma yaparak ,yağlamanın amacını değiştirmektedir.

Bant imalatında, polyester kumaş üzerine pvc dökülmesi suretiyle üretilmektedir. Biz kullanıcıyı ilgilendiren bu kumaş kısmıdır. Kumaş yani polyester kumaş doku aralarında statik elektriği önleyici siyah iletken madde kullanırlar. Yani bant antistatik özellikli olmalıdır.

Şimdi, antistatik özellikli bandımızı koşu bandına taktıktan sonra ya da koşu bandınızda bulunan bandınız, kullanım esnasında ayakkabınız ile bandın altında bulunan sert zemin arasında sıkışır. Her adımda ayak ile sert zemin arasında sıkışan bant bir müddet sonra sürtünmeden dolayı oluşan ısı ile deforme olmaya başlar. ortamdaki tozda buna bulaşarak bandın kumaşındaki iplikçikleri koparıp bandın sakallanmasına sebep olur. işte burada bant ömrünü tamamlamıştır. Bu olayı engellemek için ise silikon yağ kullanılır. eğer yağsız kullanmaya devam ederseniz, bant ,ayakkabı ve zemin sıkışmasından motora çok fazla yük biner.

Motora binen yük, sizi taşıması için motorun elektronik karttan, normalden fazla enerji çekmesine sebep olur. Fazla çekilen enerji motoru ısıtır. Isınan motor bir müddet sonra performans düşüklüğüne sebep olur. Hem motor hem de elektronik kart zarar görür. Devam edecek,,,,,


48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page